1. Mit csinál a dúla?
ÉRZELMI TÁMOGATÁS
A szülést megelőzően
- a szülő nővel és párjával való megismerkedés;
- egymásra hangolódás, bizalmi kapcsolat kiépítése;
- az anya és párja biztonság érzetének fokozása, félelmeinek, feszültségeinek oldása;
- a szülést befolyásoló korábbi rossz élmények, tapasztalatok feldolgozása, a szülésre való tudatos felkészülés elősegítése.
A szülés során
- folyamatos jelenlét, személyre szabott gondoskodás;
- biztatás, megerősítés, támogatás az anyának;
- a szülő nő érzelmi átsegítése a szülés nehezebb pillanatain;
- a szülő nő partnerének érzelmi megerősítése, bátorítása saját szerepe megtalálásában;
- segítséget ad a pár számára az intimitás, egymás felé fordulás megélésére.
A szülés után
- a születést követő 2 órában a pár és a baba közelében maradva támogatja a szoptatás megkezdését;
- a családdá alakulás és a kötődés kialakulása védelmében óvja a család intimitását, támogatja együttlétüket, segíti az első órák pozitív élményeinek megélését;
- a gyermekágyas szakaszban a családnál tett látogatás során segít átdolgozni a szülésélményt, megtalálni és erősíteni annak pozitív tényezőit;
- segít a szoptatással kapcsolatos nehézségekben, szoptatási szakember elérhetőségét biztosítja;
- segítséget ad a gyermekágyi szakasz teendőinek megtervezésében, elérhetővé teszi postpartum dúla igénybevehetőségét.
INFORMÁCIÓ ÁTADÁS
- A szülő nő és partnere számára lehetőséget biztosít arra, hogy objektív információt kapjanak vajúdásuk haladásáról, lehetőségeikről, magyarázatokról, beavatkozásokról.
- Tájékoztatást nyújt a vajúdásról és a szülés szakaszainak érzelmi és fizikai jellemzőiről, a segítségadás lehetőségeiről, a természetes fájdalom csökkentésről.
- Támogatja a szülő nőt és párját saját szükségleteik felismerésében és megfogalmazásában, előzetes szülési terv elkészítésében.
- A szülés előtt és során segíti az anyát a tájékozott döntések meghozatalában, támogatja a szülő nő és partnere valamint a szülési szakemberek közötti kommunikációt.
FIZIKAI TÁMOGATÁS
A szülő nő szükségleteihez és igényeihez igazodva tesz kényelmi intézkedéseket:
- vajúdási, szülési testhelyzet választás támogatása;
- feszültség oldás (relaxáció);
- masszázs;
- borogatás (hideg, meleg);
- hátfájás enyhítése;
- természetes fájdalom csillapítása;
- légzés;
- vizualizáció;
- fürdő/zuhany használat;
- a szoba hőmérsékletének szabályozása, a szülő nő számára optimális hőérzet biztosítása;
- ivás és vizeletürítés figyelemmel követése;
- az anya energiájának, erőtartalékainak őrzése, erősítése.
PÁRTFOGÁS, KÉPVISELET
- A dúla a szülés során segíti az anyát kérései, szükségletei megfogalmazásában a szülési szakemberek irányába.
- Támogatja szülési terve végig vitelében, illetve szükség szerinti megváltoztatása során tájékozott döntés meghozatalában. Mindezt azáltal, hogy elősegíti a szakemberekkel folytatott kommunikációt, a szükséges információk és tájékoztatás szakember általi átadását.
- Tapasztaltságával, jelenlétével, nyugalmával erősíti, bátorítja az anyáért aggódó partnert, segíti saját szerepe megtalálásában.
2. Mit NEM csinálhat a dúla?
Amit a dúla nem tehet
- A dúla nem helyettesíti a szülésznő és az orvos munkáját, de érzelmi támogatása révén segíti és kiegészíti azt.
- Nem végezhet klinikai (egészségügyi) feladatokat és nem adhat ilyen jellegű tanácsokat sem. Nem mondhat ellent a szakember utasításainak.
- Nincs döntési joga és beleszólása a szülés menetébe, nem erőltetheti rá saját véleményét a szülő nőre és/vagy partnerére. A lehetőségek sorra vételével és a szükséges információ áramoltatásával segíti a döntés meghozatalát.
- Nem alkalmazhat olyan alternatív módszereket (homeopátia, aromaterápia, akupresszúra,…), amelyek alkalmazására nincs engedélye. Az anyát szakemberhez irányítja, csak az általa adott utasítások szerint járhat el.
- Nem erőltetheti rá jelenlétét, segítségét a szülő nőre, tiszteletben tartja kéréseit, szükségleteit, saját ereje és megoldásai megtalálásában támogatja őt.
3. A kórházban jelen lehet a dúla?
Az 1997. évi CLIV. törvény az egészségügyről értelmében
“A szülő nőnek joga van arra, hogy az általa megjelölt nagykorú személy a vajúdást és a szülés alatt folyamatosan vele lehessen…” az alapján minden kórházban van lehetőség arra, hogy a szülő nő mellett szüléskísérő dúla lehessen jelen.
A partner jelenléte esetén a szülést megelőzően fontos, hogy legyen előzetes megállapodás a kórház, illetve szülést gondozó orvos között, hogy valóban fogadják a dúlát az adott szülésnél.
4. Az apa helyettesítheti a dúlát?
A partner jelenléte nem teszi szükségtelenné a dúla támogatását, hiszen mind a szülő nő, mind a partner számára hasznos lehet a támogatása. Az apák legtöbb esetben nem rendelkeznek azzal a hasznos tudással és tapasztalattal, amivel egy dúla, illetve érzelmileg sokkal inkább befolyásolva vannak az események által. Az apa jelenléte másfajta érzelmi támogatást nyújt a szülő nőnek.
5. Dúla vagy szülésznő?
A szülésben résztvevő ún. “fogadott” orvos és szülésznő mellett a dúla egy másfajta segítséget nyújt, ami kiegészíti és segíti a szakemberek munkáját. A tapasztalatok szerint jelentősen csökkenti a vajúdás időtartamát, az orvosi beavatkozások szükségességének gyakoriságát (oxitocin infúzió, epidurális érzéstelenítés, császármetszés).
6. Mikor fogadjunk dúlát?
A dúla alkalmazása optimális esetben a várandósság korai időszakában történik meg, így a dúla végigkövetheti a várandósság időszakát, erős és stabil bizalmi kapcsolatot építhet ki az anyával és párjával, nagymértékben elősegítheti a szülésre készülődést, a családdá, szülővé alakulást. A jellemző nehézségek, problémák leküzdésében aktív segítséget nyújthat saját hatáskörén belül, vagy szükség szerint külső szakember elérhetőségének biztosításával.
Az is megfelelő alapot adhat, ha a várandósság utolsó harmadában keresi fel a szülő nő/párja a dúlát, de ilyenkor is ajánlott 3-6 előzetes találkozás a szülést megelőzően a kapcsolatépítés és a szülésre felkészülés miatt.